FILKEHÁZA
3994 Filkeháza, Rózsa F. u. 25 (47) 370-085
Alapítás éve: 1661 Anyakönyvek: 1783 Templom épült: 1808
Búcsú: Pünkösd hétfő
Parókus: Jármi Zoltán
Filiák: Bózsva, Füzér. Füzérkomlós, Füzérkajata, Füzérradvány, Hollóháza, Kishuta, Kovácsvágás,
Nyíri, Pálháza (Urunk színeváltozása görögkatolikus templom), Telkibánya
Az egyházközség és a falu rövid ismertetése
Filkeháza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében fekvő hegyközi medence egyik kis települése. A falu első írásos emléke 1481-ből származik, amikor a Filke család birtoka volt. A község nevével kapcsolatban többféle magyarázat létezik, az egyik szerint Filkeháza, ahogyan Pálháza és Mikóháza is, Béla király egyik vitézének fiától kaphatta a nevét.
A falu XV-XVI. századi történetéről nincsenek adatok. A XVII. századi fejlődés után az 1820-as évekre Filkeháza – a szomszédos településekhez hasonlóan – elnéptelenedett. Később újra települt szlovák, ruszin és magyar lakosokkal. 1826-ból részletes leírás maradt fenn Filkeházáról a Károlyi-levéltárban, eszerint a helység Füzér vára tartozéka, 46 házból áll. A XIX. század közepén a község a gönci járáshoz tartozott, története során akkor volt a legmagasabb az itt élő lakosság létszáma, 331 fő - jelenleg 129 fő.
A faluban található Szentháromság görög katolikus templom műemléki épület, mely a patakvölgybe települt falu fölé magasodik. A történeti feljegyzések szerint Filkeházán már a XVII. században volt görög katolikus templom, de a ma látható 1804-13 között épült, a Szentháromság tiszteletére szentelték fel. A diadalívet kitöltő ikonosztáz 1906-07-ben készült, anyaga festett, részben aranyozott, faragott hárs- és fenyőfa. Az ikonosztáz ábrázolja a négy evangélistát, a nagyobb görög katolikus vallási ünnepeket, Krisztust és a tizenkét apostolt. Csúcsán a keresztre feszített Krisztus látható, tőle balra Szűz Mária, jobbra János apostol. A diadalíven olvasható felirat jelentése: „Dicsőség a magasságban Istennek”. Érdekesség a templom berendezési tárgyai között található középkori eredetű, kőből készült keresztelőmedence. A templom épülete felújításra szorul, az egyházközség és az önkormányzat közösen keresi a megoldást jelentő lehetőségeket. A parókia 1823-ban épült, legutóbb 2005-ben újították fel.
Az 1990-es évek elejétől a település infrastruktúrája folyamatosan fejlődik, kiépült a vezetékes ivóvíz, szennyvíz hálózat, vezetékes gáz. A település egyik részében sikerült kiépíteni a járdát, a másik felére jelenleg is pályázat útján próbál anyagi eszközt előteremteni az önkormányzat. A falu négy környékbeli kistelepüléssel együtt alkot egy körjegyzőséget.
Filkeháza kulturális élete folyamatosan fejlődik. Egész évben vannak rendezvények, ünnepekhez kötődő műsorok, például farsangi mulatság, idősek napja, pünkösdi bál, falunap, sportvetélkedők. Máig élő szép hagyomány a betlehemezés is. A település fokozott gondot fordít a parkosításra, tavasztól őszig a falu virágba borul.
A település határában erdők húzódnak, és a dimbes-dombos táj maga is jó lehetőséget nyújt a könnyű túrát kedvelőknek. A falu legfőbb értéke mégis a csend, a nyugalom, ezért vonzó célpont lehet azok számára, akik ki akarnak szakadni a mindennapok rohanó forgatagából.
Tartalom |